کودکان خود را به تمرین موسیقی تشویق کنید

کودکان خود را به تمرین موسیقی تشویق کنید

 


بنا بر نظر روانشاسان ، یکی از مهارت هایی که باعث افزایش تمرکز و دقت در کودکان می شود، آموزش و یادگیری موسیقی است.

در سال های اخیر آموزش موسیقی به کودکان از سن ۳ سال در بیشتر آموزشگاه های موسیقی انجام می شود. دوره های تخصصی موسیقی کودک (دوره های ارف) دوره هایی است که دختر و پسر شما می توانند به زبان ساده و سازهای کودکانه با موسیقی آشنا شوند.

در روند آموزش اصولی موسیقی ، ترغیب و تشویق کودکان به انجام تمرینات در منزل بسیار مهم است.فرقی نمی کند که دختر یا پسر شما بلز، فلوت ریکوردر، پیانو، ویولن، گیتار، سنتور یا سه تار و نار آموزش می بینند. مهم ترغیب آن ها به تمرین در منزل است.

 

چگونه کودک خود را به تمرین موسیقی تشویق کنیم؟

 

امروزه اثرات آموزش موسیقی به کودکان بر کسی پوشیده نیست.اثراتی مانند تاثیر مثبت بر کیفیت آموزش،افزایش اعتماد به نفس،خلاقیت،رشد ذهنی،بهبود مهارت ارتباطی و …

از این رو بیشتر خانواده ها از همان ابتدای خردسالی کودکان خود را تشویق به فراگیری موسیقی

می کنند ولی تعداد زیادی با تمرین درس موسیقی فرزندانشان مشکل دارند.

برای پیشرفت در هر امری به خصوص موسیقی تمرین نیاز است و صبوری و درایت والدین را می طلبد.

علاوه بر آموزشگاه موسیقی معتبر و خوب،معلم موسیقی با تجربه و روش و متد آموزشی مناسب ،تمرین موسیقی و پشتکار هنرجویان عامل مهمی برای به ثمر رسیدن زحمات استاد،آموزشگاه و والدین است.

اگر هنرجو تمرین موسیقی کافی نداشته باشد به جرات می توان گفت بهترین اساتید و موسسات آموزش موسیقی هم نمی توانند باعث پیشرفت وی در دنیای موسیقی شوند.

 

چند نکته برای ایجاد انگیزه و تشویق کودکان به تمرین موسیقی:

 

ایجاد برنامه روتین و منظم برای تمرین موسیقی

 

اختصاص یک زمان مشخص برای تمرین روزانه.این زمان باید ساعتی از روز باشد که فرزندمان کاملا سرحال است.مثلا ساعت قبل از تماشای برنامه مورد علاقه یا ساعت قبل از شروع بازی.

قطعا ساعت پایانی روز که فرزندمان از بازی خسته است قطعا زمان مناسبی نیست.

 

مدت زمان تمرین موسیقی باید منطقی باشد

 

مدت زمان تمرین بستگی به سن و روحیه کودک شما دارد.

مثلا اگر کودک شما ۵ ساله است انتظار زمان یک ساعت برای تمرین زیاد است.

در کودکانی که به سن مدرسه رسیده اند و عادت به نشتن و تمرکز بر روی موضوعی بیش از یک ساعت را در مدرسه دارند یک ساعت در روز می تواند زمان مناسبی برای تمرین موسیقی باشد.

اگر کودک ما از آن دسته از کودکانی است که تحمل تمرین یک ساعته را ندارد و نمی توانیم بیش از نیم ساعت او را روی صندلی تمرین بند کنیم بهتر است دو تایم نیم ساعته مثلا صبح و بعد از ظهر برای او در نظر بگیریم.

به هر حال زمان تمرین موسیقی هر چقدر که باشد، روزانه و مرتب بودن آن اهمیت بیشتری دارد. تمرین هر روزه با زمان نیم ساعت خیلی بهتر از تمرین دو، سه روز در میان و یک ساعته نامرتب است.

 

همراه کودکتان تمرین کنید

 

کودکی که امکان فراگیری موسیقی را دارد، بسیار خوش اقبال است و این موهبت زمانی به کمال خود می رسد که از یک معلم موسیقی خوب و یک خانواده جدی و پیگیر نیز بهره مند باشد.

خانواده و بخصوص مادر که بیشتر با کودک ارتباط دارد باید به تمرین موسیقی اهمیت دهد به همان اندازه که به مدرسه و درس علوم و ریاضی اهمیت می دهد. نگاه تفننی به موسیقی راه به جایی نمی برد. کودک هوشمندانه درک می کند که درجه اهمیت موسیقی از نظر خانواده چقدر است. پیشرفت هر کودک رابطه مستقیم با نگاه خانواده او به هنر دارد.

همراه کودکتان بنشینید و با او تمرین کنید.حتی از او بخواهید آن چه را که آموخته است به شما نیز یاد دهد.این موضوع باعث تشویق فرزند شما به یادگیری بیشتر و تمرین مرتب می شود.

 

شنوندگانی را دعوت کنید

 

برگزاری کنسرت دوره ای معمولا در آموزشگاه های موسیقی هرچند وقت یکبار برگزار می شود.

اما برگزاری کنسرت های خانوادگی اثر مطلوب بیشتری بر کودکان ما دارد.چون شنوندگان برای فرزندمان غریبه نیستند و می تواند تمرین خوبی برای اجراهای بزرگتر در آینده باشد.

تشویق و دست زدن،هیجان بیشتری برای فرزند ما ایجاد می کند.کودکان تشویق را دوست دارند.

 

در مورد تمرین با فرزندتان صحبت کنید

 

به کودک خود بگویید که هیچ کس از ابتدا در هیچ کاری ماهر نیست و همه با تمرین و ممارست به موفقیت می رسند. از اثرات تمرین بر شیوه نوازندگی کودک خود تعریف کرده و او را برای پیشرفت های جزیی تشویق کنید.

 

تلاش کودکتان را ستایش کنید و نه نتیجه نهایی را

 

تمجید و ستایش از تلاش خیلی موثرتر از تمجید از نتیجه موفقیت است. قدردانی از نتیجه ، ممکن است باعث ایجاد فشار برای تکرارمجدد باشد و سبب نگرانی کودکتان برای تمرین موسیقی گردد.

 

مدرسه موسیقی شیــن | فضای مناسب | دسترسی آسان | اساتید مجرب | برای آموزش تخصصی و آمـادگی آزمـون های داخلی و بین المللی با ما در تمــاس باشید. آدرس : تهران | میدان آرژانتـین | بخـارست | پـلاک نهم | کـوچه دوازدهم | تلفن : ۸۸۱۷۵۹۶۵ | ۰۹۱۲۴۰۹۸۸۴۲

Pearl

مطالب مرتبط

دیدگاهها

نظر: