دستورالعمل های بهداشتی مخصوص آلات موسیقی

دستورالعمل های بهداشتی مخصوص آلات موسیقی

کووید-۱۹ بیماری بسیار خطرناکی است که موجب خانه‌نشینی بسیاری از موسیقی‌دانان شده است. در آغاز شیوع، این بیماری همه‌گیر جامعه موسیقی را تحت تاثیر قرارداد و فعالان موسیقی در بسیاری از مناطق جهان را آلوده کرد. متاسفانه چندین نفر از جامعه ی موسیقی به دلیل ابتلا به کووید-۱۹ درگذشتند.

بسیاری از کنسرت ها، گردهمایی های سالانه مهم موسیقی و اپراها تحت تاثیر این بیماری لغو شدند.

در این میان تعدادی از افراد خلاق شروع به برگزاری برنامه های آنلاین نظیر کنسرت های کوتاه موسیقی نمودند. به این ترتیب که هرکدام از نوازنده های یک گروه موسیقی از منزل خود اقدام به ضبط کلیپی از هنرنمایی خود کرده و در نهایت ترکیبی از آن را پخش می کردند.

از زمان همه‌گیری، توصیه‌های زیادی در مورد کاهش شیوع کروناویروس ارائه‌شده است اما برخی از این موارد اساس علمی دقیقی ندارند به‌عنوان‌مثال در یوتیوب فیلمی منتشر شد که در آن ادعا می شد با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، امکان انتقال ویروس از طریق سازها وجود ندارد؛ اما با توجه به فعالیت‌های فرد، خطر ابتلا به گسترش کووید-۱۹ در زندگی روزمره وجود دارد. در میان تمام رشته های موسیقی، نوازندگی با سازهای بادی و تدریس احتمالا خطر بیشتری به همراه خواهد داشت. همچنین احتمال می رود که خطرات نوازندگی سازهای بادی بسیار بیشتر از سایر آلات موسیقی باشد.

 

برای کمک به جلوگیری از ابتلا و شیوع هرچه بیشتر این ویروس خصوصا در هنگام استفاده از آلات موسیقی، تمرین و حضور در مراکز آموزشی بهتر است به نکات زیر توجه شود:

 

◾توصیه‌های بهداشتی:

هنگام سرفه یا عطسه، دهان و بینی خود را با دستمال با آستین (نه دستان خود) بپوشانید.

 

دستمال را بلافاصله داخل سطل زباله قرار دهید.

 

دست‌ها را به دفعات با آب و صابون بشویید و اگر صابون و آب در دسترس نیست از ژل ضدعفونی‌کننده دست استفاده کنید.

 

سعی کنید از تماس نزدیک با افراد بیمار خودداری کنید.

 

اشیاء و سطحی که اغلب لمس می‌شود را تمیز و ضدعفونی کنید.

 

اگر دستان شما تمیز نیست، با دست چشم، بینی یا دهان خود لمس نکنید.

 

پروتکل‌های بهداشتی را به کارکنان خود اعلام کنید.

 

◾دستورالعمل بهداشتی در مورد آلات موسیقی:

سازها را به اشتراک نگذارید.

 

دستورالعمل‌های بهداشتی مناسب برای سازهای مختلف را در هر زمان رعایت کنید.

 

ابزارهای برنجی را با آب گرم و صابون و یک برس مخصوص ابزار تمیز کنید (از قلم‌مو باید استفاده شود تا مواد زاید در دستگاه از بین برود و از هرگونه احتمال عفونت مجدد یا آلودگی جلوگیری شود).

 

بهداشت قسمتی از ساز که در دهان قرار می‌گیرد، ضروری است. این قسمت را با آب گرم، صابون و برس مخصوص تمیز کنید.

 

از سفیدکننده یا مایعات ضدعفونی‌کننده استفاده نکنید زیرا موجب آسیب خواهد شد. اسپری ضد میکروب نیز برای استفاده ی سازهای محیط آموزشی یا فروشگاه مناسب است.

 

◾توصیه عمومی برای فروشگاه‌ها، مراکز آموزشی و یا دیگر موارد عمومی مرتبط:

ضدعفونی‌کننده‌های دست با میزان الکل مناسب برای استفاده کارکنان و مشتریان فراهم کنید و آن‌ها را در مکان‌های مناسب و در دسترس قرار دهید.

 

سطوح و اشیاء که افراد آن‌ها را لمس می‌کنند مانند ورودی‌ها، دستگیره درها، کلید و پریزها، سطوح و سرویس‌های بهداشتی را تمیز و ضدعفونی کنید.

 

آلات موسیقی را نیز بر اساس دستورالعمل‌های آن پاک‌سازی کنید.

 

با توجه به شرایط اقتصادی موجود در جامعه بهتر است از سازهای خود مراقبت هایی بیش از پیش انجام دهیم تا بتوان عمر استفاده از آن ها را افزایش داد.

 

از شما دعوت می کنیم ویدیوی زیر را جهت آشنایی بیشتر با نحوه ی ضدعفونی کردن سازها تماشا کنید.

 

 

 

 

همانطور که در ویدیو ذکر شد لازم است زمانی که بیمار هستید یا با فردی بیمار در ارتباط بوده اید، ساز خود را ضدعفونی کنید. بهترین زمان برای تمیزکردن سازهایی که سیم یا تار دارند، زمان تعویض تار آنهاست. (البته اگر تخصصی در زمینه ی تعویض آن ها دارید)

 

درحالت کلی برای ضدعفونی کردن سازها بهتر است الکل ۹۰% را روی پارچه ای تمیز اسپری کرده و با دقت روی قسمت های فلزی از بالا به سمت پایین آن را تمیز کنیم. توجه کنید که الکل به طور مستقیم با قسمت های چوبی برخورد نکند.

 

برای تمیز کردن قسمت چوبی می توانید از اسپری های ضد میکروب استفاده کرده و آن را روی ساز خود اسپری کنید. البته پیشنهاد می شود ابتدا روی قسمت کوچکی از ساز آن را امتحان کرده و اگر تغییر رنگ نداد بر روی سایر قسمت ها نیز اسپری شود. اجازه دهید اسپری به مدت یک الی دو دقیقه روی ساز بماند و سپس با پارچه ی تمیز دیگری آن را کاملا خشک کنید.

 

همچنین برای ضدعفونی کردن کیف های نگهدارنده ی ساز خود نیز می توانید ازاسپری الکل استفاده کنید ولی قبل از این کار اطمینان داشته باشید که داخل آن کاملا خالی است. فراموش نکنید که فضای داخلی و بیرونی کیف، دسته ها و زیپ های آن را اسپری کنید.

 

 

مدرسه موسیقی شیــن | فضای مناسب | دسترسی آسان | اساتید مجرب | برای آموزش تخصصی و آمـادگی آزمـون های داخلی و بین المللی با ما در تمــاس باشید. آدرس : تهران | میدان آرژانتـین | بخـارست | پـلاک نهم | کـوچه دوازدهم | تلفن : ۸۸۱۷۵۹۶۵ | ۰۹۱۲۴۰۹۸۸۴۲

Pearl

مطالب مرتبط

دیدگاهها

نظر: