هوشیار خیام

پیانو
Brief info

هوشیار خیام (متولد 1357) نوازنده پیانو و آهنگساز ایرانی است. وی موسیقی دانی است که به عنوان آهنگساز، سولیست و بداهه نواز در موسیقی کلاسیک معاصر، جز و موسیقی ملل و هم چنین در موسیقی فیلم، تئاتر، ویدیو آرت و انیمیشن به فعالیت می پردازد. آثار او توسط هنرمندانی هم چون حسین علیزاده، مسعود شعاری، آرام تالالیان، وین فاستر-اسمیث، تاد پامر، سوفیا بوروئس، ایزابل ویانوئوا، گلفام خیام، الینا برتینا، آرتور آوانسوف، استیون پروتسمن، آنیا لکنر و کوارتت کرونوس اجرا شده است.خیام آلبوم های تکنوازی تاتاری، هزار اقاقی ، تمام تو(به همراه امیر اسلامی) و زهی ها (توسط نشر هرمس)، آلبوم های هفت روز دریا و منظومه شب (توسط نشر موسیقی معاصر)، منظومه ای در باد (به همراه فرزانه جورابچی، در دست انتشار) و آلبوم نیایش ( به همراه تارا تیبا) را منتشر کرده است و با هنرمندان در آلبوم های متعددی همکاری کرده است. خیام در لینکلن سنتر، فستیوال اسپولتو، تئاتر بوزار در بروکسل، استفانینسال در گراتس، جامعه استاینوی در سان فرانسیسکو، دانشگاه کیمبریج و دانشگاه لندن اجرا داشته است و در مسکو، تفلیس، کیف، ریگا، برلین، نیویورک، چارلزتون، فلورانس، گراتس، لینز، لندن، ایروان و تهران کنسرت برگزار کرده است. هم چنین تئاتر ایوانف چخوف (توسط گروه تئاتر مهر به سرپرستی امیررضا کوهستانی) با موسیقی هوشیار خیام به مدت یک سال کامل در 70 شهر ایران به اجرا درآمده است و قرار است که تور اروپا را با اجراهایی در تئاتر هانوفر آلمان و بوزار بروکسل و تئاتر بازل در سوئیس پیش ببرد.
آثار آهنگسازی خیام برای فیلم عبارتند از موسیقی انیمیشن “نمایش” اثر الیکا هدایت، فیلم مستند “این روزها آن روزها”، ویدیوآرت “بازدم” و “مهاجرت” به کارگردانی پویا آریانپور، “زندگی منیر” به کارگردانی بهمن کیارستمی (اجرای موسیقی توسط کوارتت زهی کرونوس)، “عاشقانه های تجریش” به کارگردانی پوریا آذربایجانی و “دو غذای سرد برای یک” به کارگردانی امیر عزیزی. هم چنین موسیقی خیام برای بررسی ویدیویی “دیجیتال سازی آرشیوهای ایرانی” توسط موزه بریتانیا انتخاب و اجرا شده است.
خیام در مسابقه بین المللی آهنگسازی ملکه الیزابت برای کنسرتو پیانوی ” در پایان این خواب” موفق به دریافت جایزه فینال شده است و هم چنین جایزه اول “فرانتز شوبرت و مسابقه بین المللی آهنگسازی موسیقی مدرن را برای تریوی “در باران منتظرت ایستادم” کسب کرده است. وی فینالیست مسابقه بین المللی آهنگسازی موریسیو کاگل، برنده جایزه منتقدان فرهنگ و آهنگ در بخش بهترین آلبوم سال تهران برای “تاتاری” و برنده بخش آلبوم های برتر دنیا در مجله Songlines (شماره 75) برای آلبوم “تمام تو” به عنوان موسیقی برجسته خاورمیانه شده است.
به عنوان نوازنده پیانو، خیام عهده دار اجرا و ضبط آثار آهنگسازان کلاسیک معاصر ایران و دیگر کشورها شده است که شامل نخستین اجرا در سطح دنیا از “کنتیلنا و فانتزیا” و “شش روشنایی” اثر دوشان بوگدانوویچ (از صربستان) در قالب آلبوم “نیایش” (نشر دوبرمن)، “منتخب آثار برای پیانو” اثر محمدرضا درویشی که شامل “پنج قطعه برای پیانو”، “اقبال”، “آواز شهر” است و اجرای آثار آهنگسازان نسل جوان مانند “هایکو برای پیانو”و “مسخ” اثر احسان صبوحی و “نامش انسان است” اثر کارن کیهانی می باشد. هم چنین آخرین اجراها و ضبط های وی به عنوان یک نوازنده ی پیانو کلاسیک به این شرح است: سونات های فرانک، پروکفیف، پیستون، مارتینو و بریج، دوئت های روسل، جرج هو و آرتور آوانسوف، تریوهای دبوسی، راخمانینف و شوستاکویچ وکنسرتو های موتزارت، برامس، سیبلیوس، گریگ، راول، بریتن، باربر و شوستاکویچ.
خیام داری مدرک فوق لیسانس و دکترا در زمینه آهنگسازی از کنسرواتوار موسیقی دانشگاه سینسیناتی است و به عنوان عضو هیات علمی در دانشگاه هنر تهران تدریس کرده است و در حال حاضر به صورت هنرمند مستقل مشغول به فعالیت است.
‎تحصیلات
‎دکترا آهنگسازی، دانشگاه سینسیناتی ۲۰۰۵
‎کارشناسی ارشد آهنگسازی، دانشگاه سینسیناتی ۲۰۰۳
‎کارشناسی نوازندگی پیانو دانشگاه هنر ۱۹۹۹
‎دیپلم نوازندگی پیانو، کالج ترینیتی لندن ۱۹۹۶
‎سابقه تدریس
مدرس هنرستان دختران از ۱۳۹۲
مدرس مدعو دانشگاه کومیتاس ایروان ۲۰۱۲
‎هیأت علمی دانشگاه هنر ۱۳۸۷ – ۱۳۹۰
‎حق التدریس دانشگاه هنر ۱۳۸۴ – ۱۳۸۷
‎آسیستان گروه آهنگسازی، دانشگاه سینسیناتی ۲۰۰۲ – ۲۰۰۵
‎اجراهای زنده
Spoleto Festival در Charlston کارولینای جنوبی ۲۰۱۲
White Light Festival در Lincoln Center نیویورک ۲۰۱۱
‎رسیتال سولو پیانو سالن خاچاطوریان ۲۰۱۱ ایروان
National Galery Int. Music Festival به همراهی ارکستر نارگاتسی، ایروان ۲۰۱۱
‎رسیتال به همراه آقای امیر اسلامی دانشگاه لندن ۲۰۱۰
‎کنسرت تحقیقی به همراه آقای امیر اسلامی دانشگاه کمبریج ۲۰۱۱
‎کنسرتو برای ویولنسل و ارکستر زهی سالن کومیتاس ایروان ۲۰۱۰
‎کنسرت زمستانی به همراهی ارکستر زهی اوکراین، تهران ۲۰۰۸
‎آهنگساز مدعو فستیوال Music 05 سینسیناتی ۲۰۰۵
‎آهنگساز مدعو فستیوال Music 04 سینسیناتی ۲۰۰۴
‎رسیتال سولو پیانو تالار نیاوران ۲۰۰۸
‎کنسرت رباعیات برای سوپرانو و آنسامبل کوبه ای سالن ورنر دانشگاه سینسیناتی ۲۰۰۵
‎پیانیست ارکستر INTY Ensemble
‎به رهبری مارک گیبسون ۲۰۰۴ – ۲۰۰۵
‎مسابقات
فینالیست مسابقه آهنگسازی موریتسیو کاگل ۲۰۱۳
‎جایزه اول مسابقه آهنگسازی شوبرت ۲۰۱۱
‎فلوشیپ انستیتو گوته دهلی ۲۰۱۰
‎جایزه اول مسابقه آهنگسازی اکسنت ۲۰۰۴
‎موسیقی فیلم و تئاتر
‎موسیقی فیلم «زندگی منیر» کارگردان بهمن کیارستمی (اجرای موسیقی توسط کوارتت زهی کرونوس) ۲۰۱۳
‎موسیقی تئاتر «ایوانف» کارگردان امیر رضا کوهستانی ۲۰۱۱
‎موسیقی فیلم «این روزها، آن روزها» کارگردان پویا آریانپور ۲۰۱۰
‎موسیقی فیلم «دو غذای سرد برای یک» کارگردان امیر عظیمی ۲۰۰۹
‎موسیقی انیمیشن «نمایش »کارگردان الیکا هدایت ۲۰۰۳
آثار منتشر شده به شکل سی دی
– «در باران» (نشر دانشگاه گراتز Klangdebus ۱۳۹۱)
– «زهی ها» (نشر هرمس ۱۳۹۱)
– «آیین ها» (با دوشان بوگدانوویچ) (نشر دوبرمان ۱۳۹۰)
– «منظومه شب» (نشر موسیقی معاصر ۱۳۸۹)
– «تمام تو» (با امیر اسلامی) (نشر هرمس ۱۳۸۹)
– «هفت روز دریا» (نشر موسیقی معاصر ۱۳۸۸)
– «هزار اقاقی» (نشر هرمس ۱۳۸۷)
– «ابرها» (نشر هرمس ۱۳۸۷)
– «گیتار شاعر» (نشر پارسیان ۱۳۸۷)
– «تاتاری» (نشر هرمس ۱۳۸۵)

یک دیدگاه بگذارید